XP Power Switching Power Supply, EML15US24-E 24V dc, 630mA, 15 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
Преглед на всички в Switching Power Supplies
Технически документи
Спецификации
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
15W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
630mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
24.4mm
Length
65mm
Weight
90g
Standards/Approvals
ANSI/AAMI ES 60601-1, EN 60601-1/A12, IEC 60601-1
Width
33.3mm
Efficiency
82%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
630mA
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Страна на произход
China
Детайли за продукта
XP Power- EML15 Series of AC-DC Power Supplies
The EML15 series from XP Power offers a highly reliable range of open frame and encapsulated AC-DC single output power supplies. The series has been primarily designed for medical applications and meets worldwide medical safety standards, in compliance to class B with conducted and radiated emissions. This compact, class II designed range has a single output range from 3.3 V to 48 V and features a 130%, 30s peak load capability.
15 W
Single Outputs from 3.3 V to 48 V
Mechanical options include PCB mount, open frame, chassis mount with screw terminals and DIN Rail
Meets worldwide medical safety standards
130%, 30s Peak load capability
Class II design
XP Power
Информацията за складовите наличности временно не е налична.
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
15W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
630mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
24.4mm
Length
65mm
Weight
90g
Standards/Approvals
Width
33.3mm
Efficiency
82%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
630mA
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Страна на произход
China
Детайли за продукта
15 W
130%, 30s Peak load capability