Microchip PIC32MX795F512L-80I/PF, 32 bit MIPS32 Microcontroller, 80 MHz, 512kB FLASH, 100-Pin TQFP
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
100
Device Core
MIPS32
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
512kB
Maximum Clock Frequency
80MHz
RAM Size
128kB
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
85°C
Analogue Comparators
2
Number of Programmable I/Os
83
Maximum Operating Temperature
-40°C
Height
1mm
Length
14mm
Minimum Supply Voltage
2.3V
Instruction Set Architecture
MIPS32
ADCs
16 x 10 Bit
Детайли за продукта
PIC32MX5x4/5x5/6x4/6x5/7x4/7x5 32-Bit Microcontrollers
Microcontroller Features
MIPS32® M4K® 32-bit Core
80 MHz maximum frequency - 105 DMIPS
MIPS16e® mode for up to 40% smaller code size
Low-power management modes
Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
Independent Watchdog Timer
0.9% Internal Oscillator
Programmable PLLs and Oscillator Clock Sources
Fast wake-up and start-up
Peripherals Features
External Graphics Interface with 34 Parallel Master Port (PMP) pins
USB 2.0 compliant full-speed OTG controller
10/100 Ethernet MAC with MII/RMII interface
CAN 2.0B Module
6 UART Modules – 20 Mbps
4-Wire SPI Modules – 3 or 4, dependant on model
I2C Modules with SMBus support – 4 or 5, dependant on model
Parallel Master Port (PMP)
Direct Memory Access – 4, 6 or 8, dependant on model
10-Bit 1 Msps ADC – 16 Channels
2 Comparators
5 General Purpose Timers
5 Output Compare (OC) and 5 Input Compare (IC) Modules
Real-Time Clock and Calendar (RTCC) Module
Click here to find out more
Може да се интересувате от
Microchip, 32bit PIC, PIC32MX Microcontroller, 80MHz, 512 kB Flash, 100-Pin TQFP
Запитване за ценаEach (In a Pack of 90) (ex VAT)
Microchip, 32bit PIC, PIC32MX Microcontroller, 80MHz, 256 + 12 kB Flash, 100-Pin TQFP
Запитване за ценаВсеки (ex VAT)
Информацията за складовите наличности временно не е налична.
Изберете тип опаковка
Click here to find out more
Може да се интересувате от
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
100
Device Core
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
512kB
Maximum Clock Frequency
80MHz
RAM Size
128kB
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
85°C
Analogue Comparators
2
Number of Programmable I/Os
83
Maximum Operating Temperature
-40°C
Height
1mm
Length
14mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
2.3V
ADCs
16 x 10 Bit
Детайли за продукта
Microcontroller Features
MIPS32® M4K® 32-bit Core
Low-power management modes
Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
Independent Watchdog Timer
0.9% Internal Oscillator
Fast wake-up and start-up
Peripherals Features
CAN 2.0B Module
6 UART Modules – 20 Mbps
Parallel Master Port (PMP)
2 Comparators
5 General Purpose Timers